STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH
Kodeks bezpiecznych relacji (wersja dla dzieci)
Znajdujesz się w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu!
Zajmujemy się badaniem i leczeniem dorosłych oraz dzieci.
Osoby, które się u nas leczą, nazywamy Pacjentami – czyli Tobą! 😊🩺 Kto tu pracuje?
W naszej Przychodni pracują różne osoby:
– lekarze,
– pielęgniarki,
– fizjoterapeuci,
– psycholodzy,
– technicy.Wszyscy jesteśmy tu po to, żeby pomagać Pacjentom – czyli właśnie Tobie.
🧡 Twoje bezpieczeństwo jest dla nas ważne
Bardzo nam zależy, żebyś czuł się u nas bezpiecznie i komfortowo – na tyle, na ile to możliwe.
Dlatego przygotowaliśmy kilka zasad, które pomogą nam zbudować dobrą relację z Tobą.
🙋♂️ Zaczynamy od przedstawienia się!
Zawsze najpierw się przedstawimy i powiemy, czym się zajmujemy.
Poprosimy Cię też, żebyś powiedział, jak możemy się do Ciebie zwracać.To dla nas ważne, żebyś wiedział, że traktujemy Cię z szacunkiem i uwagą.
🧠 Jeśli coś jest nowe – wyjaśnimy!
Wiemy, że wszystko w Przychodni może być dla Ciebie nowe, niezrozumiałe albo stresujące.
Postaramy się wszystko Ci wyjaśnić i odpowiedzieć na Twoje pytania.Masz prawo wiedzieć, co się będzie działo – jaki jest plan leczenia i jaki jest Twój stan zdrowia.
💬 Masz prawo się wypowiadać
Nawet jeśli nie masz jeszcze 16 lat – masz prawo mówić, co myślisz o leczeniu i innych ważnych sprawach.
Gdy skończysz 16 lat – masz też prawo współdecydować o swoim leczeniu.
❗ Powiedz nam, jeśli coś boli lub niepokoi
Jeśli jakaś czynność może zaboleć – na pewno Ci o tym powiemy.
Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne – pytaj!
Będziemy mówić do Ciebie prostym językiem, ale zawsze możesz nas poprosić o wyjaśnienie.🤝 Twoje zdrowie to Twoja sprawa
Informacje o Twoim zdrowiu są poufne.
Znamy je tylko my, Ty i Twoi rodzice lub opiekunowie.👩👦 Obecność bliskiej osoby
Podczas badania możesz być razem z:
– mamą,
– tatą,
– opiekunem,
– innym pracownikiem medycznym (np. pielęgniarką).Jeśli nie chcesz, żeby ktoś z nich był przy Tobie – powiedz nam o tym.
😟 Czujesz się przestraszony albo martwisz się?
Powiedz nam o tym. Wysłuchamy Cię i razem spróbujemy znaleźć rozwiązanie.
Jeśli potrzebujesz wsparcia – np. przytulenia albo pocieszenia – po prostu nam to powiedz.
Zrobimy to tylko wtedy, gdy będziesz chciał.🛡️ Masz prawo czuć się bezpiecznie
Jeśli coś jest dla Ciebie niekomfortowe lub niepokojące, powiedz nam o tym.
Zrobimy wszystko, żeby zapewnić Ci bezpieczeństwo.🌟 Jesteś naszym Pacjentem – jesteś ważny!
Masz zawsze prawo:
✔️ do czucia się bezpiecznie i komfortowo,
✔️ do rozmowy i bycia wysłuchanym,
✔️ do bycia traktowanym z szacunkiem, uwagą i cierpliwością,
✔️ do wiedzy, gdzie szukać pomocy, jeśli czegoś się boisz lub jesteś zmartwiony.📢 WAŻNE!
Jeśli wydarzyło się coś, co Cię martwi, przestraszyło albo czujesz się skrzywdzony – powiedz nam o tym.
Nie wstydź się prosić o pomoc.
Zrobimy wszystko, żebyś czuł się bezpiecznie i dobrze.

