MEDYCZNE LABORATORIUM DIAGNOSTYCZNE
MEDYCZNE LABORATORIUM DIAGNOSTYCZNE:
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne zajmuje się badaniem materiału pobranego od pacjenta, takiego jak krew, wymazy czy wydzieliny. Umożliwia to uzyskanie informacji o stanie zdrowia pacjenta w celu pomocy w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorobom.
Medyczne Laboratorium Diagnostyczne oferuje szeroki panel badań w zakresie biochemii, immunochemii, hematologii, koagulologii, analityki ogólnej oraz immunologii transfuzjologicznej pacjentom ze skierowaniem i bez skierowań za opłatą.
Gwarantem wysokiej jakości badań wykonywanych w naszym Laboratorium są odpowiednie kwalifikacje i duże doświadczenie personelu. Cały proces diagnostyczny nadzorowany jest przez diagnostów laboratoryjnych i podlega systematycznym kontrolom wewnątrz i zewnątrz laboratoryjnym.
Badania wykonywane są na zaawansowanych technologicznie analizatorach zintegrowanych ze sprawnie funkcjonującym systemem informatycznym.
PUNKT POBRAŃ MATERIAŁOW DO BADAŃ:
- Uniwersytecka 17, 87-100 Toruń
czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-16:00 (pobieranie materiału do godziny 13:00),
sobota w godzinach 8:00-13:00 (pobieranie materiału do godziny 10:30) (wejście od dziedzińca-szklana winda, wejście od ulicy Odrodzenia-wejście C)
- Watzenrodego 12a/2, 87-100 Toruń
czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00-10:00
- Smocza 11/13, 87-100 Toruń (Kaszczorek)
czynny we wtorki w godzinach 8:00-9:30
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADAŃ:
Większość badań laboratoryjnych wymaga standardowego przygotowania pacjenta, które oparte jest na przestrzeganiu następujących zasad:
- Pobieranie materiału powinno odbywać się w godzinach porannych, po całonocnym wypoczynku, najlepiej w godzinach 7:00, a 9:00.
- Pacjent przed pobraniem powinien być na czczo tzn. ostatni posiłek 12 godzin przed pobraniem (jednak nie dłużej niż 14-16 godzin od ostatniego posiłku). Dopuszcza się wypicie małej ilości (½ szklanki) przegotowanej wody.
- Nie zaleca się wykonywania badań w okresie głodzenie lub obfitych posiłków (w celu wyeliminowania wpływu pożywienia na wiele badanych składników).
- Przed pobraniem krwi, pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego, stresu, palenia papierosów, wskazany jest około 15 minutowy odpoczynek.
- W miarę możliwości ograniczyć przyjmowanie leków i preparatów witaminowych natomiast zażycie leków przyjmowanych na stałe, w dniu badania powinno być uzgodnione z lekarzem.
- Nie zaleca się oznaczania parametrów, którymi aktualnie leczy się pacjenta (np. żelaza) chyba, że badanie ma ocenić skuteczność danego leczenia.
- W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania – wyjątkiem jest badanie glukozy, które wymaga bezwzględnego pozostania na czczo.
- Podczas doustnego testu tolerancji glukozy, pacjent nie powinien przyjmować posiłków, palić papierosów; przez cały czas trwania testu powinien pozostawać w spoczynku.
RYZYKO ZWIĄZANE Z POBIERANIEM KRWI:
Pobieranie krwi to procedura medyczna, podczas której osoba uprawniona do pobierania krwi (np. pielęgniarka, diagnosta laboratoryjny, technik analityki medycznej, ratownik medyczny) uzyskuje próbkę krwi od pacjenta w celu przekazania jej do badań diagnostycznych.
Procedura pobierania krwi wiąże się z ryzykiem powikłań dla pacjenta wynikających z nakłucia żyły:
– krwiak
– ból
– uszkodzenie nerwów
– miejscowe zakażenie
– uszkodzenie żyły
– zakrzepowe zapalenie żyły
– inne
ODBIÓR WYNIKÓW:
Osobiście lub przez osoby trzecie na podstawie dokumentu tożsamości, prawa jazdy, paszportu, dokumentu zawierającego numer pesel i zdjęcie i „Oświadczenia pacjenta” obowiązującego w Przychodni.
Online, zgodnie z instrukcją odbioru wyników uzyskaną w punkcie wydawania wyników. Dostęp możliwy jest przez imię, nazwisko i numer PESEL, po poprawnie przeprowadzonym procesie rejestracji na platformie – logowanie na stronie, loginem jest pesel, hasło podawane jest przez pracownika punktu wydawania wyników tylko na pierwsze logowanie.
Wyniki dostępne pod adresem:
POSTĘPOWANIE W PUNKCIE POBRAŃ MATERIAŁOW DO BADAŃ W PRZYPADKU PACJENTA MALOLETNIEGO PONIŻEJ LAT 16:
- Pobieramy od osoby towarzyszącej małoletniemu pisemne oświadczenie, że jest jego przedstawicielem ustawowym (np. rodzicem).
- Pracownicy mają prawo i obowiązek weryfikować tożsamość pacjenta/przedstawiciela ustawowego w oparciu o okazanie dokumentu ze zdjęciem.
- W przypadku opiekuna faktycznego (np. wujek, babcia, dziadek) małoletniego, opiekun taki może wyrazić jedynie zgodę na badanie, tj. podstawową diagnostykę, zabiegi nieingerujące w ciało pacjenta, osłuchiwanie.
Zgoda opiekuna faktycznego nie obejmuje zgody na leczenie.
- Towarzysząca małoletniemu osoba inna niż przedstawiciel ustawowy powinna dysponować stosownym pełnomocnictwem – podpisanym przez przedstawiciela ustawowego do wyrażenia zgody na udzielenie konkretnego świadczenia zdrowotnego.
Pełnomocnictwo nie musi posiadać szczególnej formy np. poświadczenia notariusza.
- W przypadku braku w/w pełnomocnictwa, dopuszczamy np. kontakt telefoniczny (jeśli znane są dane umożliwiające taki kontakt) z przedstawicielem ustawowym małoletniego, w celu weryfikacji czy osoba towarzysząca małoletniemu działa za wiedzą i upoważnieniem przedstawiciela ustawowego oraz jaki jest zakres jej uprawnień.
W takim przypadku, sporządzamy notatkę z rozmowy – opisana forma weryfikacji jest możliwością lecz nie jest naszym obowiązkiem.
- W przypadku pacjenta małoletniego, który ukończył 16 rok życia, wymagamy zgody podwójnej – przedstawiciela ustawowego jak i samego małoletniego pacjenta.
W przypadku rozbieżności decyzji świadczenie nie może być zrealizowane a sprawę rozstrzyga sąd opiekuńczy.
- Jeżeli wystąpi taka potrzeba pobieramy zgodę pacjenta, w przypadku pacjenta małoletniego zgodę przedstawiciela ustawowego.
Zgoda jest poprzedzona – stosownie do charakteru danego świadczenia zdrowotnego – przystępną (pisemną) informacją obejmującą:
opis świadczenia zdrowotnego (na czym polega i jaki jest jego cel, dlaczego wykonanie świadczenia jest w danej sytuacji potrzebne), jakie są możliwe do przewidzenia następstwa udzielenia takiego świadczenia, jakie są możliwe skutki uboczne – wraz z określeniem stopnia prawdopodobieństwa ich wystąpienia , czy są alternatywne metody leczenia i diagnostyki.
- Zgoda pacjenta zostaje pobrana przed rozpoczęciem udzielania świadczeń zdrowotnych wymagających odrębnej, pisemnej zgody.